PF 2018

Všem našim členům, příznivcům klubu i přátelům přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí v osobním životě a úsměv na tváři každý den. Autorem snímků na našem PF 2018 je Tomáš John.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (pf 2018.jpg)pf 2018.jpg[ ]1206 Kb

Betlémské světlo v Hanušovicích

V neděli 18. prosince 2017 spěšným vlakem Národního dopravce číslo 1705, který je veden v relaci Zábřeh na Moravě (odjezd v 9:31) - Jeseník, rozváželi skauti Betlémské světlo. Okno vozu bylo zřetelně označeno logem Betlémského světla. Fotografie, které najdete v příloze, jsou pořízeny v ŽST Hanušovice, kde velmi milí a ochotní skauti předávají světlo příchozím lidem.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Betlem2017_01.jpg)Betlem2017_01.jpg[ ]63 Kb
Stáhnout tento soubor (Betlem2017_02.jpg)Betlem2017_02.jpg[ ]72 Kb

Obzor o rekonstrukci Hanušovic

Železničářský odborový časopis Obzor se v článku Miroslava Čáslavského věnoval probíhající rekonstrukci železniční stanice Hanušovice (viz příloha této aktuality).

Sešel se klub Moravská pohraniční

Na své prvidelné setkání se sjeli členové klubu do Hanušovic v pondělí 4. 12. 2017. Více v tiskové zprávě. Fotografie Františka Pecha z jednání najdete v odkazu Fotografie/Lidé.

Fotoreportáže Petra Krňávka z Hanušovic a Starého Města

Ve fotogaleriích najdete snímky Petra Krňávka z Hanušovic, kde probíhá rekonstrukce stanice, a ze Starého Města pod Sněžníkem, kde byla na začátku července 2016 stržena obytná část výpravní budovy.

Mikuláš přijel plnou parou

Fotografie Ondry Chmelíka z letošního Mikulášského vlaku v Dolní Lipce najdete v odkazu FOTOGRAFIE/Současnost.

Nostalgické vlaky Králický Sněžník 2016

Ani rozsáhlá výluka v ŽST Hanušovice nebyla překážkou zavedení historických vlaků pod Králický Sněžník i v letošním roce. Jezdit budou až od 2. července do 17. září 2016, tentokrát na trati Česká Třebová - Ústí nad Orlicí - Letohrad - Dolní Lipka - Červený Potok. Bližší informace najdete na níže uvedeném odkazu:

http://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/1333-nostalgicke-vlaky-kralicky-sneznik?_s_icmp=zazitkydetail

Staroměstský Mikuláš 2017

V odkazu STAROMĚSTSKÁ/Fotografie najdete novou fotogalerii Zdeňka Gáby včetně doprovodného textu Tomáše Johna z této zajímavé a vydařené mikulášské akce pro děti.

Hanušovické zabezpečovací zařízení

Se současnou přestavbou Hanušovic a jejich napojení na dálkové řízení ze Šumperka mizí jeden železniční svět. Svět zvláštní kombinace elektromechaniky a releovky. Ten pro nás zachytil náš zesnulý člen, pro nějž byla údržba zdejšího zabezpečovacího zařízení zaměstnáním - náš kamarád Petr Fiedler. Vy jeho dokumentární snímky najdete v odkazu FOTOGRAFIE/Současnost.

Mikuláš pojede 2. 12. 2017

Tradiční akce "Mikulášská jízda, aneb plnou parou přijíždí Mikuláš!" se letos z Letohradu do Dolní Lipky pojede 2. 12. 2017. Více informací včetně jízdního řádu najdete na tomto odkazu:

http://www.mikulas.letohrad.cz/#podminky

Přestavba Hanušovic

Letošní výlukové práce na trati ve směru na Zábřeh i stvabní přestavba a změna zabezpečovacího zařízení v ŽST Hanušovice, která umožní dálkové ovládání stanice ze Šumperka, jsou již v plném proudu. Stav v Hanušovicích z 11. 5. 2016 zachytil několika snímky Ondra Chmelík v sekci FOTOGRAFIE.

Nástěnný kalendář obce Malá Morava

Obec Malá Morava nabízí za 120 Kč k prodeji nástěnný kalendáč na rok 2018 s dobovými snímky z vesnic, které spravuje. Najdete mezi nimi i obrázky železničních zákoutí. Velmi vzácný je i tento obrázek někdejší zastávky Vlaské. Fotografie pocházejí z archivu Tomáše Petruně, kalendář vydal Vladimír Sohr - HELMA, Šumperk.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Blaske.jpg)Blaske.jpg[ ]326 Kb

Petr Holínka a František Pecho odchází do důchodu

K 1. květnu letošního roku odchází do důchodu další dva členové Moravské pohraniční z Hanušovic - výpravčí Petr Holínka a signalista a fotograf František Pecho. Oběma ze srdce přejeme, aby si dní zaslouženého odpočinku užívali ve zdraví plnými doušky.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Petr_Holínka.jpg)Petr_Holínka.jpg[ ]81 Kb

Sněžnický vlak 2017 ve fotogalerii

V odkaze FOTOGRAFIE/Současnost najdete nové společné fotoalbum Františka Pecha a Jaroslava Valeše, věnované letošním jízdám historických vlaků Králický Sněžník a album Františka Pecha, dokumentující letní výlet dvou M131 na naší trati z Dolní Lipky do Hanušovic.

Fotografie z nehod na staroměstské lokálce

V odkazu FOTOGRAFIE/Nehody najdete mimo jiné snímky z nárazu vlaku do skály v roce 2011 a z loňské nehody, najetí vlaku na zarážedla kusé koleje na bývalé odbočce Morava.

Výstava Království mašinek skončila

Dne 10. září 2017 byla zakončena výstava s názvem Království mašinek ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, na níž vystavoval také člen Moravské pohraniční - hanušovický fotograf František Pecho. Podle kurátorky výstavy paní Dagmar Tempírové výstava přivítala 7 697 navštěvníků.

Staroměstská pamětní kniha kompletní

Opis Pamětní knihy Starého Města pod Sněžníkem je zápisem z roku 1950 kompletní. Najdete jej v odkazu STAROMĚSTSKÁ.

Fotogalerie Františka Pecha

Do fotodokumentací byly vloženy snímky hanušovického fotografa a našeho člena Františka Pecha, zachycující vlaky na štítecké lokálkce a na tratích bývalé Moravské pohraniční dráhy. Připravujeme také jeho galerii obrázků z letošních jízd historických vlaků Králický Sněžník.

Rozhovor s Petrem Holínkou

Šumperský a jesenický deník zveřejnil rozhovor se členem Moravské pohraniční panem Petrem Holínkou, výpravčím ŽST Hanušovice. Odkaz na článek najdete v záložce Z TISKU pod názvem "Při kalamitách se přes Jeseníky dostal jen vlak, vzpomíná železničář z Hanušovic
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/pri-kalamitach-se-pres-jeseniky-dostal-jen-vlak-vzpomina-zeleznicar-z-hanusovic-20160224.html
".

Fotografická pozvánka a Sněžnický vlak

V odkazu FOTOGRAFIE najdete fotografickou pozvánku do Království mašinek, která potrvá do 10. 9. 2017 ve Vlastivědném muzeu v Šumperku a první snímky parních vlaků Králický Sněžník od pánů Pecha a Valeše.

Klubové setkání členů Moravské pohraniční

V pondělí 1. února 2016 se ke svému výročnímu setkání sešli v Hanušovicích členové a příznivci Moravské pohraniční, aby jednak bilancovali svou činnost za loňský rok a současně plánovali své působení v roce nadcházejícím. Více v tiskové zprávě, kterou zveřejníme 2. 2. večer v odkazu PRO TISK.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Setkání_MP_2016.jpg)Setkání_MP_2016.jpg[ ]119 Kb

Do Hanušovic pojede Bulík

V sobotu 1. července 2017, v rámci historických vlaků, vypravovaných Pardubickým krajem z České Třebové přes Letohrad do Hanušovic, bude parní vlak mimořádně veden hradeckým Bulíkem, lokomotivou číslo 464.008

ARRIVA pojede z Prahy do Jeseníku 2. února

Bude to 2. února 2016 a bude se jednat o vlak neveřejné osobní dopravy, vedený v trati Praha-Malešice - Ústí nad Orlicí - Letohrad - Hanušovice - Jeseník. Na naší trati bude Dolní Lipkou projíždět v 11:05 a v Hanušovicích bude v 11:36. Odtud pokračuje do Jeseníku, kam by měl dorazit v 12:35 hod. Soupravu bude tvořit  vlakové 845 + 945, délka soupravy 46 m. Zpět se bude z Jeseníku vracet téhož dne do Hanušovic v závěsu vlaku č. 1704, z Hanušovic odjede samostatně v 16:09 a Dolní Lipkou by měl projíždět v 16:33 hod.

První sněžnický vlak přiveze olomoucká Rosnička

Milým překvapením je, že oproti prvotnímu rozpisu přiveze první letošní vlak Králický Sněžník, v sobotu 17. června 2017, do Hanušovic olomoucká Rosnička, parní lokomotiva řady 464.202

V sobotu 30. 1. pojede GW Train Regio

V sobotu 30.1. 2016 bude vypraven výletní vlak GW Train Regio s mot. vozem 810.602 z Trutnova (9.30) do Žacléře (10.15-10.25) a dále přes Starkoč (11.52) do Dobrušky (12.42-12.50). Z Dobrušky přes Týniště n.O. ( 13.19-13.42), Letohrad (14.44-15.33) do Štítů (16.57). Ze Štítů (17.05) pojede přes Dolní Lipku (18.17-18.32) do Hanušovic (19.01). Jízda ve vlaku však není určena veřejnosti.

Muzeum Moravské pohraniční a Slezského Semmeringu

Ve čtvrtek 8. 6. 2017 se v Hanušovicích konalo jednání zástupců SŽDC, s. o., Správy osobních nádraží Olomouc a klubu Moravská pohraniční o využití prostor staniční budovy v Hanušovicích k účelu vybudování muzejní expozice pro veřejnost, věnované Moravské pohraniční dráze, tzv. Slezskému Semmeringu a štítecké a staroměstské lokálce. V rámci celkové rekonstrukce hanušovického nádraží by vše mohlo být realizováno již v roce 2020. Členové klubu budou informováni zvláštní zprávou.

Nadšené přivítání v Herolticích

Po čtyřech letech, přesněji 13. prosince 2015, se Heroltičtí dočkali obnovení vlakového spojení do Štítů, pod něž administrativně patří. Asi dvacítka místních, vyzbrojena transparenty a harmonikou, si nenechala jízdu prvního vlaku od Dolní Lipky ujít a náležitě jej přivítala. Snad se časem podaří Českým drahám, a. s., sladit jízdní řád tak, aby se vlaku dalo využít pro cesty nejen do, ale i ze zaměstnání.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Herolticti.jpg)Herolticti.jpg[ ]157 Kb

Železniční trať do Dolní Moravy?

V posledních odkazech Z TISKU najdete nejen zmínku o fotografování hanušovických strojvedoucích, ale také stať o záměru politiků vystavět novou železniční trať do horského střediska Dolní Morava.

Do Štítů zase jezdí vlak!

V neděli 13. prosince 2015 bude znovu obnovena osobní vlaková doprava až do cílové stanice lokální trati Dolní Lipka - Štíty, a to především zásluhou Pardubického kraje, který tak po obnově spojení s Hanušovicemi napravuje neuvážené rozhodnutí o zastavení spojení s dalším moravským městem. První osobní vlak číslo 20545 vyjede z Dolní Lipky v 9.27 hod. a do Štítů přijede v 9.58 hod. Nezpět se vrací jako osobní vlak číslo 7150 v 10.08 hod. Uvítací akci chystají naší členové v Herolticích, kteří o znovuobnovení vlakové osobní dopravy bojovali např. zorganizování petice. Jen připomínáme, že o stejnou věc usilovalo i vedení města Štíty. 

Království mašinek

Okresní vlastivědné muzeum v Šumperku otevírá 8. června výstavu nejen pro děti s názvem Království mašinek. Vystaveny zde budou také snímky hanušovického fotografa a člena Moravské pohraniční pana Františka Pecha. Výstava potrvá do 10. září. Plakát najdete v příloze aktuality.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (článek - ČD.doc)článek - ČD.doc[ ]28 Kb
Stáhnout tento soubor (Království mašinek.JPG)Království mašinek.JPG[ ]599 Kb

Mikulášská jízda v sobotu 28. 11. 2015

Letošní 27. ročník akce Mikulášská jízda aneb plnou parou přijíždí Mikuláš se koná v sobotu 28. listopadu 2015. Vlak vedený letohradským Bejčkem vyjede z Letohradu v 10.20 hod a do cílové stanice Dolní Lipka dorazí v 11.18 hod. Z Dolní Lipky se vrací do Letohradu ve 12.10 hod. Více najdete na stránkách www.mikulas.letohrad.cz

Historické vlaky Králický Sněžník 2017

Také v letošním roce, a to o sobotách 17. 6.-30. 9. 2017, budou na trati Česká Třebová - Letohrad - Hanušovice vypraveny zvláštní historické vlaky. V příloze této aktuality najdete schválený jízdní řád (včetně vlaku pro akci Cihelna dne 19. 8.) spolu s rozpisem nasazení jednotlivých druhů vlaků.

Parní vlaky i v léte 2016

Pardubický kraj plánuje zavádět historické vlaky na trati Letohrad - Hanušovice i v roce 2016. Situaci však komplikuje plánovaná rekonstrukce železniční stanice Hanušovice (18. 3.-31. 8. 2016), proto se zvažuje možnost, že by vlaky mimořádně končily a začínaly jízdu v Červeném Potoku, který je nyní železniční stanicí s trvalou výlukou dopravní služby. Jízdní řád historických vlaků je připravován na víkendy od 11. 6 do 17. 9. 2016.

Jízda Věžáku na Slavnostech v Šumperku

Báječnou příležitostí pro fandy železnice a fotografy jsou jízdy tzv. Věžáku s Hurvínkem na červnových Slavnostech města Šumperka (viz přiložený plakát).

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Slavnosti_Šumperk.jpg)Slavnosti_Šumperk.jpg[ ]726 Kb

Cargovák o trati Dolní Lipka - Hanušovice

Časopis ČD Cargo "Cargovák" přinesl ve svém letošním říjnovém vydání další pokračování své rubriky "Železniční tratě, kde vládne jen nákladní doprava", a to z trati Dolní Lipka - Hanušovice. Ta v nedávných měsících sloužila dopravě materiálu na výluku tratě Hanušovice - Bludov, ale také k odklonové nákladní dopravě z a do Hanušovic. Článek najdete v příloze aktuality (str. 6)

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Cargovák říjen 2015.pdf)Cargovák říjen 2015.pdf[ ]1578 Kb
Stáhnout tento soubor (Cargovak_rijen2015.jpg)Cargovak_rijen2015.jpg[ ]1155 Kb

Naši jubilanti

Dne 31. 3. 2017 oslavil půl století člen Moravské Pohraniční, dobrý kamarád, oblíbený strojvedoucí a také autor našeho loga, pan Petr Jordán . Na Apríla je narozen a své krásné 65. narozeniny tento rok oslavil bývalý, vždy dobře naladěný, strojvedoucí, turnusový důvěrník TS.831 a člen Moravské pohraniční pan Vladislav Severa. Oběma našim jubilantům přejeme vše nejlepší.

Novinky na našem webu

Do odkazu FOTOGRAFIE/Současnost byly vloženy fotoalba Františka Pecha, Jaroslava Valeše a našeho zesnulého člena Petra Fiedlera, věnovaná letním jízdám historických vlaků na trati Letohrad - Hanušovice. V odkazu Z TISKU najdete dva články, věnované nově otevřené zastávce Červená Voda Pod rozhlednou.

Vzpomínka na zaměstnance ve Starém Městě

Svůj seriál vzpomínek na kolegy železničáře po 40 letech služby v ŽST Hanušovice, věnuje emeritní výpravčí pan Petr Holínka tentokrát osazentstvu ve Starém Městě pod Sněžníkem. Najdete ji v odkazu HISTORIE/Lidé.

Nová zastávka otevřena

Dopoledne 29. 9. 2015 byla jízdou mimořádného vlaku a slavnostně na místě otevřena nová zastávka Červená Voda Pod rozhlednou. Oficiálně zde však vlaky zastavují už od 24. září. V odkazu ŠTÍTECKÁ/Fotografie najdete fotoreportáž z akce od Arnošta Juránka.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (cvpr_juranek_44.jpg)cvpr_juranek_44.jpg[ ]97 Kb

Bourání budovy odbočky Morava

Dne 12. prosice započala demolice odbočky Morava a přilehlého dřevěného přístřešku. Jedná se
o objekt, který dřívě sloužil jako pracoviště pro vyhýbkáře, kteří zde vykonávali službu. Tato budova
byla již dlouho opuštěna a postupem času se stala terčem vandalů. Její drážní éru ukončila demolice
a úprava terénu. 

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (DSC09870w.jpg)DSC09870w.jpg[ ]70 Kb
Stáhnout tento soubor (DSC09872w.jpg)DSC09872w.jpg[ ]85 Kb
Stáhnout tento soubor (DSC09879w.jpg)DSC09879w.jpg[ ]83 Kb
Stáhnout tento soubor (DSC09880w.jpg)DSC09880w.jpg[ ]89 Kb

Zemřel pan Petr Fiedler

Všem členům našeho klubu, kolegům železničářům, ale i všem, kteří jste jej znali a měli ho rádi oznamujeme, že v šumperské nemocnici ve věku 61 let náhle zemřel náš člen, pan Petr Fiedler z Hanušovic. Upřímnou soustrast všem jeho blízkým. Členové Moravské pohraniční.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Fiedler.jpg)Fiedler.jpg[ ]303 Kb
Stáhnout tento soubor (Petr Fiedler - Parte.jpg)Petr Fiedler - Parte.jpg[ ]87 Kb

Výroční setkání Moravské pohraniční

V úterý 22. listopadu 2016 se sešli v Hanušovicích členové a příznivci klubu Moravská pohraniční, aby zhodnotili dosavadní rok a vytyčili si další cíle do roku příštího. Cílem klubu je nadále obnovit každodenní provoz na trati Hanušovice – Dolní Lipka pod vlajkou národního dopravce ČD. Šanci na obnovu rutinního provozu Moravská pohraniční spatřuje i díky areálu na Dolní Moravě a zdejší vyhledávané Stezce do oblak. Více ve zprávě pro tisk, kterou pro vás připravujeme.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (DSCN7571web.jpg)DSCN7571web.jpg[ ]74 Kb
Stáhnout tento soubor (DSCN7572web.jpg)DSCN7572web.jpg[ ]61 Kb

Zvláštní vlaky 29. září 2015

U příležitosti slavnostního otevření nové zastávky Červená Voda Pod rozhlednou zavedly České dráhy, a. s., několik zvláštních vlaků, a to v celé délce lokálky Dolní Lipka - Štíty, viz jízdní řád připojený jako příloha této aktuality (zdroj: k-report.net). Podle posledních dostupných informací by se mělo jednat o soupravu Regionova.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Zvláštní vlaky CVPR.jpg)Zvláštní vlaky CVPR.jpg[ ]54 Kb

Mikulášská jízda 2016

V sobotu 3.12.2016 organizační tým Letohradského železničního klubu a České dráhy, a.s. - Regionální obchodní centrum Pardubice za nemalé finanční pomoci sponzorů pořádají již 28. ročník tradiční akce Mikulášská jízda, aneb plnou parou přijíždí Mikuláš, a to na trase Letohrad - Dolní Lipka a zpět. Více informací naleznete na odkaze uvedeném níže.

Přílohy:
Přístup k této URL (http://mikulas.letohrad.cz/#podminky)#podminky[ ]44 Kb

Červená Voda Pod rozhlednou před otevřením

V odkazu ŠTÍTECKÁ/Fotografie najdete galerii snímků našeho fotografa Ondry Chmelíka, na nichž je zachycena nová zastávka Červená Voda Pod rozhlednou, která bude slavnostně otevřena 29. září 2015. Jsme rádi, že jsme svým dílem mohli přispět k realizaci její výstavby. Současně avizujeme připravovaná fotoalba Františka Pecha, Petra Fiedlera a Ondry Chmelíka, která budou ohlédnutím za jízdou letošních historických vlaků s názvem Králický Sněžník, které byly na trati Letohrad - Hanušovice vypravovány každou sobotu, a to od poloviny června do poloviny letošního září.

V prodeji pamětní jízdenka

Trať Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem oslavila v loňském roce 110. výročí od svého otevření. U této příležitosti byla vydána pamětní jízdenka (viz příloha), a to v omezeném nákladu 200 kusů. K mání je za 10 Kč/ks + 16 Kč obyčejné poštovné a balné na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (jízdenka12.jpg)jízdenka12.jpg[ ]22 Kb

Červená Voda - Pod rozhlednou

Ve dnech 24. 8.-6. 9. 2015 bude v rámci výluk na trati Dolní Lipka - Štíty probíhat mimo jiné také výstavba nové vlakové zastávky mezi Červenou Vodou a Moravským Karlovem. Představitelé obce a SŽDC, s. o., se nakonec dohodli na názvu "Červená Voda - Pod rozhlednou" namísto původního "Cervená Voda střed".

Z výluk v roce 2016

Rok 2016 je bohatý na stavební činnost na našich tratích. Bezesporu tou největší akcí je přestavba ŽST Hanušovice, z níž najdete v odkazu FOTOGRAFIE/Současnost snímky Františka Pecha obsahující dnes už unikátní obrázky interiérů již neexistujících stavědel. Ve společném fotoalbu se Arnošt Juránek a Ondra Chmelík vrací k nepřetržité výluce v Dolní lipce ve dnech 26.-28. 7. 2016.

Staroměstská bude do 11. prosince 2015 uzavřena

Z důvodu výlukových prací na trati Bludov - Hanušovice - Lipová Lázně a pro komplikace spojené se zbrojením vlaků bude od 20. července do 11. prosince 2015 zastaven vlakový provoz také na trati Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem a nahrazen autobusy. Výlukový jízdní řád najdete v příloze této aktuality.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (k292vyluka01.pdf)k292vyluka01.pdf[ ]305 Kb

Fotoaparátem Ondry Chmelíka

Na nových snímcích v našich fotogaleriích najdete nejnovější obrázky Ondry Chmelíka z demolice staniční budovy ve Starém Městě, z rekonstrukce Hanušovic a první jízdy historického vlaku ke Králickému Sněžníku.

Doilnolipecká čistící jáma zasypána

V rámci výlukových prací ve třetím červnovém týdnu byla mimo jiné zrušena odpopelovávací jáma v Dolní Lipce. Více najdete v našich fotogaleriích, kam přibylo také album Petra Fiedlera, věnované jízdě sněžnického vlaku a snímky pořízené Jaroslavem Vondrou na St2 v Dolní Lipce.